Program 2015

 


26 czerwca 2015 | piątek | 

17.00  Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdańsku, ul. Obywatelska 1 

Mecz otwarcia Bałtyckiego Festiwalu Komiksu

19.00 Biblioteka Manhattan

Wernisaż wystawy  Łukasza Kowalczuka: “Łukasz Kowalczuk przedstawia: SZLAM”

Termin trwania wystawy: 26.06-15.07

19.00 Biblioteka Manhattan

Wernisaż wystawy Marcina Rusteckiego: “GRYFOGRAFY”

Termin trwania wystawy 26.06-31.07

20.00 Klub Żak 

Wernisaż wystawy Wojciecha Stefańca

Czas trwania wystawy 26.06-02.07

27-28 czerwca 2015 | sobota, niedziela |przestrzeń przed biblioteką

Giełda komiksów

W sobotę i niedzielę w bezpośrednim sąsiedztwie Biblioteki Manhattan dostępne będą stoiska, na których goście znajdą zarówno tytuły archiwalne jak i liczne festiwalowe premiery.

Gry planszowe z Rebel.pl

Jak co roku, sklep Rebel.pl zapewni nam chwilę relaksu, a jednocześnie rozrywki intelektualnej przy najlepszych grach planszowych! Tym razem będzie można zagrać w takie tytuły jak Colt Express, Mega Wojownicy, Szmal i inne równie atrakcyjne pozycje, w tym gratkę dla fanów kadrów i dymków – planszówkę Komiks! (Stoisko dostępne w sobotę)

27 czerwca 2015 | sobota | Biblioteka Manhattan

Sala główna
10.00 – 11.00
DTP, czyli komiks od zaplecza, prowadzi Arek Salamoński

Prelekcja o technicznych i nie tylko aspektach przygotowania komiksów do publikacji wraz z przykładowymi ilustracjami. Rozmowy o wymaganiach czytelników, wydawców i drukarzy oraz metodach przygotowania grafik do druku.

11.00 – 12.00

Spotakanie z Tonym Sandovalem, prowadzi Przemysław “Gonzo” Pawełek

Pretekstem do rozmowy jest nowy komiks meksykańskiego autora, “Tysiąc Sztormów”. Gość opowie też o tym, gdzie mu się najwygodniej pracuje oraz o podróży i przestrzeni w kontekście tworzenia.

12.00 – 13.00

Spotkanie z Jakubem “Demem” Dębskim, prowadzi on sam

Autor patyczakowych komiksów i filmików na YouTube odpowie na pytania widzów, przybliży swoje twórcze plany, popsioczy trochę na życie i pokaże niedostępne w internecie materiały

13.00 – 15.00

TM-Semic  – 25. rocznica powstania – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość rynku komiksowego; rozmowa z wydawcami, fanami oraz twórcami; gość specjalny Marcin Rustecki (rysownik, redaktor naczelny TM-Semic), prowadzi Łukasz Kowalczuk

15.00 – 16.00

Tworzenie komiksów i gier – podobieństwa i różnice, spotkanie z Mateuszem Skutnikiem, prowadzi Marcin Łuczak

Autor komiksowych serii Rewolucje i Blaki oraz cyklu gier Submachine opowie o swojej pracy w obu branżach. Dowiemy się, czy te dwa światy są w jakiś sposób ze sobą powiązane i na ile różni się proces twórczy w tych dziedzinach.

16.00 – 17.00

Spotkanie z Łukaszem Godlewskim i Maciejem Jasińskim, autorami komiksu o Josephie Conradzie, prowadzi Przemysław Zawrotny

17.00 – 18.00

Superbohaterowie. Co pomniki robią w komiksach, prowadzi Grzegorz Janusz

Na podstawie komiksów, które współtworzył, scenarzysta spróbuje odpowiedzieć na następujące pytania: Czy pomniki odgrywają istotną rolę w komiksach? Czy mogą być czymś więcej niż dekoracją lub wskazówką topograficzną? Czy mimo oczywistych różnic istnieją cechy wspólne komiksów i pomników? Czy istnieją komiksowe pomniki?

18.00

Rozdanie GDAK-ów

Czytelnia

10.00 – 11.00

Co da Ci komiks, czego nie da Ci fanart – spotkanie warsztatowe o zaletach rysowania komiksów, prowadzi Tomasz “Spell” Grządziela

Rodzina i znajomi mówią, że super rysujesz, ale sam/a myślisz, że utkwiłeś/aś w ślepej uliczce? Od lat rysujesz fanarty swoich ulubionych postaci z seriali i komiksów, ale dostajesz dreszczy na dźwięk słów “perspektywa”, “dynamika”, “tło”- Tomasz “Spell” Grządziela ma na to najlepsze lekarstwo – rysowanie komiksów.

11.00 – 12.00

Nowe DC Comics – Przewodnik, prowadzi Wojciech Nelec.

Wydawca Batmana i Supermana w 2011 roku odświeżył swoje uniwersum, aby nowy czytelnik mógł odnaleźć się w wielkim świecie DC Comics. Dwa lata później nowy wizerunek bohaterów trafia do Polski pod nazwą Nowe DC Comics. Na prelekcji dowiesz się, w jaki sposób doszło do Wielkiej Restauracji, co oznacza ona dla uniwersum oraz przede wszystkim weźmiesz udział w przeglądzie polskich edycji komiksów.

12.00 – 13.00
Kadry – Spotkanie z Wojciechem Stefańcem prowadzi Mirosław “Miro” Szwabowicz

Wojciech Stefaniec (NOIR, Szelki, Opowieści znad Bałtyku) to niesamowicie pracowity, a jednocześnie skryty twórca, który często przyjmuje nieco odmienną metodologię pracy niż koledzy po fachu. Na spotkaniu opowie, co go inspiruje i co wyróżnia jego proces twórczy.

14.00 – 15.00

Arcydzieła Craiga Thompsona, prowadzi Przemysław Zawrotny

Przyjrzymy się tematyce i poetyce komiksów amerykańskiego twórcy, Craiga Thompsona, autora dwóch odmiennych powieści graficznych, Blankets i Habibi. Blankets – intymna autobiograficzna opowieść o miłości i wierze w Boga. Habibi, podejmujący podobny temat i nawiązujący do orientalnej estetyki, został określony przez krytykę jako współczesna baśń, dodajmy – misternie skonstruowana.

15.00 – 16.00

Warsztaty z crowdfundingu, prowadzi Kajetan Kusina

Myślałeś kiedyś o stworzeniu crowdfundingowej akcji dla swojego komiksu, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Podczas tego spotkania dowiesz się wszystkiego, co potrzebne. Razem przejdziemy “na sucho” przez wszystkie etapy takiej zbiórki, od stworzenia samego projektu, po jego reklamę i realizację. To wcale nie jest takie trudne!

16.00 – 17.00

Powrót krewnych i znajomych Żółwi Ninja, prowadzi Łukasz Kowalczuk

 Kolorowa, ugrzeczniona wersja TMNT odniosła ogromny sukces, a pod dyktando marketingowej machiny powstały kolejne wariacje na temat młodzieżowych antropomorfów. Komiksy stały się częścią większego trendu, w którym główną rolę zaczęły pełnić kreskówki, gry video oraz figurki. Czy któryś z tych produktów dorównał Żółwiom? Kto dziś pamięta o walecznych ropuchach, pingwinach i myszach jeżdżących na motorach, kotach samurajach czy muskularnych trollach, rekinach albo dinozaurach?

Inter-party z bitwami komiksowymi od 19:30 (Klub Żak aleja Grunwaldzka 195/197, Gdańsk)

Po dniu pełnym atrakcji zapraszamy na bitwy komiksowe, czyli rywalizację rysowników na żywo (swoich sił spróbować może każdy, zapisy prowadzi Kajetan Kusina).

Oprócz tego relaks, zabawa, tańce, rozmowy.

28 czerwca 2015 | niedziela | Gdańska Szkoła Artystyczna, CH Manhattan

10.00 – 11.00

Najciekawsze komiksowe projekty, które nie zostały zekranizowane, prowadzi Marcin Andrys

Czy zastanawialiście się, jak wyglądałyby wasze ulubione kinowe produkcje, gdyby Sam Raimi nie nakręcił “Spider-Mana”, Zack Snyder “Strażników”, a Christopher Nolan porzucił ekranizację przygód Mrocznego Rycerza? Podyskutujemy o tych i innych filmach opartych na komiksach, które pechowo lub na całe szczęście nie trafiły na ekrany kin.

11.00 – 12.00

Czy Harvey Pekar też może być (super)bohaterem? O filmowych adaptacjach komiksów, w których nie ma superbohaterów, opowie Paweł Biliński

Protagoniści z niektórych adaptacji komiksów nie są superbohaterami: nie mają nadzwyczajnych umiejętności, nie walczą ze światowym złem i przede wszystkim nie noszą wyróżniających kostiumów z emblematem na piersi. Mają za to codzienne troski i obowiązki i dziękitemu mogą być bliżsi odbiorcom. Ale czy tylko to sprawiło, że stali się bohaterami filmowych adaptacji? Przyjrzymy się takim filmom jak Amerykański splendor, Ghost World, Historia przemocy, Persepolis i Życie Adeli – Rozdział 1 i 2.

12.00 ? 13.00

Ucząc o mandze ? na przykładzie Uniwersytetu Seika w Kioto, prowadzi Jaqueline Berndt (Uniwersytet Seika, Kioto)

Poza Japonią manga jest częścią badań nad komiksem, które to z reguły prowadzone są na wydziałach literatury. Jednak w dużej mierze tematy pracy plasują się w okolicach bliższych socjologi czy antropologi, i traktują mangę jedynie jako materiał, a nie zasadniczy przedmiot zasadniczy badań. Inaczej jest w Japonii, gdzie badania już zostały zinstytucjonalizowane, prokurując nawet w 2006 powstanie wydziału mangi na Uniwersytecie Seika.

13.00 ? 14.00

11 III, czyli jak manga opisuje klęski żywiołowe i katastrofy nuklearne, prowadzi Yukari Fujimoto (Uniwesytet Meiji, aktualnie Nowy Jork)

11 marca 2011 przyniósł Japonii trzęsienie ziemi oraz tajfun, a później awarię elektrowni jądrowej. Szok wywołany tymi wydarzeniami był ogromny, a sprawa szeroko komentowana w mediach. Na miejsce tragedii przyjechało pomagać wielu ochotników, wśród nich także twórcy komiksowi, którzy na kanwie tych wydarzeń stworzyli swoje dzieła.

14.00 – 15.00

Dlaczego te mangi są takie dziwne? Fabularne bazy danych, prowadzi Agata Włodarczyk

Ile już osób stwierdziło, że właściwie wszystkie mangi są takie same, a ich fabuły ? tak do siebie podobne, niemal odbite na ksero? Dlaczego najpopularniejsze tytuły tak bardzo (?) różnią się od innych komiksów? W tracie spotkania porozmawiamy o historyczno-społecznych procesach, które wpłynęły na to, jak wyglądają Naruto, Bleach, Kuroshitsuji i pozostałe japońskie serie.

15.00 – 16.00

Szalony świat Akiry Toriyamy, prowadzi Filip Bąk

Akira Toriyama to jeden z najwybitniejszych twórców mangi. Słynie on z osobliwego cartoonowego stylu oraz specyficznego poczucia humoru. Jego Dragon Ball zrewolucjonizował gatunek shonen-manga. To autor, który od wielu lat konsekwentnie stosuje stworzony przez siebie język komiksowy. Prelekcja będzie charakterystyką stylistyki komiksowej artysty.

16.00 – 17.00

Świat Junjiego Ito,  prowadzi Mira Morawska

Podczas wykładu zagłębimy się w świat i motywy wykorzystywane przez znanego i lubianego japońskiego twórcę. Przyjrzymy się jego komiksom, które wydane zostały w Polsce.

Comments are closed.